אזהרה! השקעה בקרקע חקלאית מסוכנת, כדאיות העסקה מוטלת בספק

במאמר זה נשיב על השאלה האם כדאי להשקיע בקרקע חקלאית? נסקור את ההשקעה הזו ובאופן אובייקטיבי נפרט על היתרונות והסיכונים בדבר. עקב הנהירה ההמונית של משקיעים אשר בחרו להשקיע את מיטב כספם בנדל"ן בדמות דירות להשקעה, אנו עומדים בשנים האחרונות אל מול תופעה שבה התשואות המתקבלות בתחום הדירות להשקעה, למעשה נשחקו (בעיקר באזור המרכז). עובדה זה גורמת למגמה חדשה שבה יותר ויותר ישראלים פונים בעשור האחרון לאפיק של השקעה בקרקע. מסתבר, כי על אף המוניטין המעומעם שיצא לתחום הקרקעות להשקעה, הרי שכל עוד נצמדים למספר כללי ברזל, זהו בהחלט אפיק השקעה שטומן בחובו רווחים נאים ושיעורי תשואה גבוהים למדי.

סוגי קרקעות להשקעה האם כדאי לי להיכנס לסיפור הזה? 

קרקע חקלאית כדאי לי? 

קרקע חקלאית היא קרקע אשר מיועדת לגידולים חקלאיים, ובשל כך מחירה נמוך הרבה יותר מאשר קרקע המיועדת לבנייה. זה המקום לציין כי השקעה בקרקע חקלאית היא בהכרח השקעה שיש בה לקיחת סיכון רב מכיוון שלא כל קרקע חקלאית תזכה לעבור הפשרה, וגם במקרה שבו היא תעבור הפשרה – זהו הליך פרוצדוראלי ארוך ומורכב, אשר עשוי להמשך שנים ארוכות. עם זאת, לצד הסיכון הגבוה בהשקעה מסוג זה, דווקא השקעה בקרקע חקלאית עשויה להיות בסופו של דבר ההשקעה רווחית, משום שבמידה והיא תעבור הפשרה, ערכה יעלה פלאים וממנה ניתן להניב תשואות גבוהות ביותר. 

קרקע לבנייה כדאי לי? 

קרקע לבנייה, כשמה כן היא, קרקע אשר מיועדת לבנייה. מתוקף כך, קרקע כזו תהיה מתומחרת הרבה יותר מאשר קרקע חקלאית. מחיר קרקע לבנייה מושפע ממספר פרמטרים כגון – מיקומה (אם היא סמוכה לכבישים ראשיים ותחנות רכבת), סביבתה (מרכזים מסחריים, מוסדות חינוך ועוד) והיא "מנוטרלת" ממרכיב הסיכון של סיכול/סיבוך של הליך ההפשרה.

יתרון מהותי לזכותה של קרקע המיועדת לבניה, הוא שלמשקיע קיימת האופציה לממש את ההשקעה שלו בכל נקודת זמן והוא לא כפוף למתווה של המתנה לנקודת יציאה כפי שנהוג בהשקעות אחרות בתחום, וזאת מכיוון שערך הקרקע עולה ככל שהפרויקט מתקדם בוועדות התכנון השונות.

היתרונות של השקעה בקרקע

אחת הסיבות שהופכות את ההשקעה בקרקעות לכל כך אטרקטיבית ומשתלמת היא העובדה שבמידה ותתקבל תשואה מהעסקה – היא תימדד בעשרות, מאות וגם אלפי אחוזים: התשואה הגבוהה ביותר נכון להיום בתחום הנדל"ן היא באפיק ההשקעה בקרקעות, ועל כן כל ה"מהומה" סביב אפיק זה.

בנוסף, ענף ההשקעה בקרקעות, מתאפיין בכך שאלמנט ההשבחה הוא למעשה האלמנט שמעלה את ערך הקרקע באופן המשמעותי ביותר. דהיינו, גם במקרה של משבר רציני שיוביל לירידה דרסטית במחיריהן של הדירות בשוק, הרי שההשפעה של משבר זה על ערך עסקת ההשקעה בקרקע תהיה שולית ביותר. 

נדגיש כי היעדר התלות של אפיק השקעה זה בשוק הדירות, רלבנטי גם למקרה שבו חלילה, שוק הנדל"ן יקפא על שמריו, הרי שעסקאות בתחום ההשקעה בקרקעות עדיין ישמרו על אותה רמה של רווחיות. 

ישנם מספר כללי ברזל, שככל שניצמד אליהם, כך תגדל הסבירות שהשקעתנו תניב רווח כספי נאה, ונמנע מכישלון עסקי :

  1. עלינו לוודא כי שטחי הקרקעות נמצאים בסמוך או בתוך סביבת אזור מתפתח, דבר המעיד על אטרקטיביות הקרקע כתוצאה מהמשך הפיתוח של האזור כולו.
  2. עלינו לבדוק בעירייה/ועדה מקומית את מצבה החוקי של הקרקע ואת ייעודה בהתאם לתוכניות אשר חלות עליה. כל עוד לא השתנה ייעודה של הקרקע, מחקלאי למגורים, לא ניתן יהיה לבנות על הקרקע.
  3. רצוי לבדוק היטב ממי אנו רוכשים: האם ישירות מבעל הקרקע, ממתווך ארעי או מחברה ידועה שזהו תחום מומחיותה והיא בעלת "קילומטראז'" של פרויקטים רבים שהתפרסו לאורך מספר שנים. 

המלצתנו בנדון היא כי רצוי לבצע רכישה רק ישירות מבעל הקרקע או מחברה מתמחה ובעלת מוניטין בתחום. כדאי מאוד להיזהר ממתווכים ארעיים. 

אנו מזמינים אותך לקרוא בהרחבה במאמר סוגי השקעות על השקעות בעלות תשואה גבוהה וסיכון מופחת.

*הכתבה מהווה ייעוץ ובגדר המלצה בלבד ולא נושאת באחריות פעולות הקורא – ט.ל.ח.

קבוצת בונים נדלן מתמחה בתכנון, פיתוח והקמת פרויקטים למגורים ומסחר.

הקבוצה פיתחה מודל יזמות חדשי המבוסס על בנייה באזורי ביקוש בסמיכות לעורקי תנועה מרכזיים דוגמת רכבות, מתוך מחשבה על דרכי התניידות שיצברו תאוצה בעתיד הקרוב והרחוק.

מאפיינים אדריכליים המקנים לכל פרויקט יתרונות ייחודיים ביחס לסביבתו ועל מגוון רחב של אפשרויות השקעה.

יצירת קשר

מתעניינים בהשקעות נדל"ן? יש לכם שאלה? המומחים שלנו כאן בשבילכם:

יצירת קשר מהירה

מלא את הטופס ונציג מטעמנו
יצור עמך קשר בהקדם

חייגו עכשיו:

דילוג לתוכן